Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
W ramach jednodniowej procedury wykonujemy punkcję lędźwiową celem pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego do badań laboratoryjnych oraz pomiaru ciśnienia śródczaszkowego. Zabieg polega na wprowadzeniu igły punkcyjnej między kręgi kręgosłupa lędźwiowego do przestrzeni podpajęczynówkowej – wypełnionej przez płyn mózgowo-rdzeniowy. Pacjent w trakcie zabiegu jest ułożony na boku z podkurczonymi nogami, w niektórych przypadkach może zachodzić potrzeba wykonania badania w pozycji siedzącej. Następnie pacjent w pozycji leżącej pozostaje przez 6 godz. celem zmniejszenia ryzyka pojawienia się tzw.zespołu popunkcyjnego.
Jako jedyni wykorzystujemy aparat USG do namierzania optymalnego punktu wejścia igły punkcyjnej. W ten sposób skracamy czas zabiegu oraz minimalizujemy ilość nakłuć tkanki dzięki czemu sam zabieg jest znacznie lepiej tolerowany przez pacjenta. Ta metoda istotnie ułatwia także zabiegi u pacjentów z większą ilością tkanki tłuszczowej.
Żeby zminimalizować stres i dolegliwości bólowe pacjentów, zabieg punkcji lędźwiowej przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym.
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego znajduje zastosowanie w diagnostyce:
-chorób demielinizacyjnych
-polineuropatii
-neuroinfekcji
-choroby Alzheimera
-bólów głowy
-idiopatycznego nadciśnienia śródczaszkowego
Zespół popunkcyjny: zespół najczęstszych objawów ubocznych związanych z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego, charakteryzuje się: bólem głowy, zawrotami głowy, nudnościami, światłowstrętem, szumem w uszach, sztywnością karku, niedosłuchem. Zespół popunkcyjny ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia i nie pozostawia trwałych następstw.
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zespołu popunkcyjnego oraz zmniejszenia dolegliwości jeśli już wystąpił, stosujemy najcieńszy rozmiar igieł umożliwiających skuteczne pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Przeciwwskazania do zabiegu: nadciśnienie śródczaszkowe i obrzęk mózgu, zmiany ropne skóry w okolicy lędźwiowej, poważne zaburzenia krzepnięcia krwi.
Pacjenci są proszeni o dostarczenie przed zabiegiem aktualnych wyników krzepnięcia krwi oraz badania neuroobrazowe (TK, MRI ) lub badanie dna oczu (możliwe do wykonania u nas w ośrodku po wcześniejszym umówieniu). W przypadku pomiaru ciśnienia środczaszkowego konieczne dostarczenie badania MRI oraz badania dna oczu.
Nie zaleca się odstawiania płynów przed zabiegiem, odwodnienie organizmu może utrudniać pobranie płynu.
Cennik oraz kalendarz z wolnymi terminami dostępne są w recepcji pod numerem telefonu: 505 366 318